Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 13 čer 2024, 08:52Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Recenze 6 mm airsoft kuliček (plastové BB střelivo) 
Autor Zpráva
Podplukovník
Podplukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 05 dub 2009, 15:48
Příspěvky: 558
Bydliště: Liberec
Nový příspěvek Recenze 6 mm airsoft kuliček (plastové BB střelivo)
Recenze 6 mm airsoft kuliček (plastové BB střelivo)

Jaké kuličky si mám koupit do airsoft zbraně? Toť otázka. Náš tým dostal k dispozici k otestování nové kuličky Rockets od společnosti GunFire. Aby naše testování bylo co nejvíce objektivní kuličky, jsme porovnali s dostupnými značkami, které jsme měli k dispozici.

Jakékoliv kopírovaní obsahu této recenze je bez souhlasu autorů zakázáno. Pokud máte zájem o nějakou část nebo o podobné zkoušky, kontaktujte nás a domluvíme se na podmínkách. V opačném případě z toho vyvodíme důsledky.

Metody zkoušek

Všechny kuličky prošly metrickým měřením a obrazovou analýzou pod elektronovým scannovacím mikroskopem (SEM), který dokáže zvětšit povrchy kuliček mnohem lépe než světelný mikroskop (až 1000x). Kromě laboratorních zkoušek jsme kuličky vyzkoušeli prakticky střelbou z různých zbraní a porovnali je s velmi rozšířenými kuličkami ICS, které používáme nejčastěji.

Podmínky zkoušek

Pro metrické měření průměrů jsme použili standardní digitální mikrometr s odchylkou 0,001 mm. V mikroskopii byl využit přístroj VEGA Tescan Technické univerzity v Liberci. Při střeleckých zkouškách jsme stříleli ze vzdálenosti 40 m, standardními základními hlavněmi z mosazi o průměru 6,08 mm o délkách 235 mm, 490 mm a 590 mm. Hop-up gumičky byly použity Systema, A&K a Dboy, teplota měření byla lehce nad bodem mrazu, 0,4 °C, takže hop-up zmrzlý nebyl. Ve všech AEG puškách byly nainstalovány pružiny M120 a úsťová rychlost se pohybovala mezi 380-400 FPS (s 0,20 g střelivem). Jako terč byl použit standardní policejní terč s pachatelem ve velikosti lidské postavy.

Rockets (GunFire)

Jsou baleny v samostojných sáčcích, což je poměrně praktické. Avšak systém uzavírání zipp-lock se časem vytrhne z obalu. Obal je graficky povedený, plný informací o parametrech kuliček a tabulky, která doporučuje gramáže kuliček pro různé úsťové rychlosti. Na zadní straně naleznete informace i v češtině, což nebývá v airsoftu příliš zvykem. Po otevření sáčku se na vás vyvalí plastovo-chemický pach. Není jisté, čím je způsoben, zda obalem nebo kuličkami, ale nikdy nic podobného jsme nezažili. Nějaká složka plastu jednoduše těká.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Kuličky mají sněhobílou barvu, na omak jsou dost tvrdé, hladké a lesklé. Občas jsou na nich vidět švy. To vše naznačuje nižší obsah polymerního silikonu a vyšší tendenci ke štěpení při deformaci. Na SEM byly patrné různé materiálové vady, kráterky a rýhy. Povrch dokonale hladký není. Díky této vlastnosti není nutné příliš nutné utahovat hop-up, jelikož gumičky o drsnější povrch zabírají lépe. Na druhou stranu, mohou více gumičku opotřebovávat. Rozdíl v kvalitě mezi 0,20g a 0,25g nebyl. Obě zasahovaly terč s podobnými výsledky a problémy v trajektorii letu nebyly zaznamenány. Výsledek měření průměrů kuliček mikrometrem je i s chybou měření (5,93 ± 0,01) mm, což je velmi slušná hodnota. Závěrem k této značce, cena odpovídá kvalitě. Jsou levné a do zbraní se základními vnitřními díly plně dostačující podobně jako Warrior nebo Aimtop. Kvalitou jsou průměrné jako většina kuliček na trhu.

SEM – Rockets 0,20g

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

SEM – Rockets 0,25g

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

ShootOne (Bohemia Airsoft)

Vzorek, který jsme obdrželi s tímto označením, obsahoval již na pohled kuličky nestejných barevných odstínů od bíle, šedé až po nažloutlou barvu. Na povrchu byly patrné tmavé tečky a na kuličkách byly opět vidět švy. Na omak nebyly kluzké, spíše hrubé až porézní. SEM snímky tuto nehomogenitu materiálu potvrdily, ačkoliv jsme vybrali vzorek vizuálně nejlepší. I tyto kuličky obsahovaly kráterky, dokonce i hlubší než u jiných. Tyto kuličky jsme ani do střeleckých zkoušek nezařadili, jednak díky gramáži 0,28g, která nebyla pro pružiny M120 vhodná, a také jsme toto střelivo do našich zbraní odmítli použít vzhledem k jeho velmi nízké kvalitě. Průměr kuliček i s chybou měření je (5,88 ± 0,02) mm a během měření byly zjištěny velké rozdíly v průměrech u náhodně vybraných vzorků. Tyto kuličky jsou z našeho pohledu spíše podprůměrné.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

PJ (Airsoft Morava)

Tyto kuličky s gramáži 0,28g byly používány jednu celou sezónu ve zbrani PJ 3. generace na pružině M125. Trajektorie střel byla velmi uspokojivá a pro účely marksmana byly dostačující. Kuličky jsou napohled hladké, lesklé a na omak kluzké. Subjektivně nejsou tolik tvrdé jako jiné vzorky, takže deformace jsou pružnější. To by mohlo nasvědčovat vyššímu obsahu polymerního silikonu ve směsi. Materiál je velmi homogenní a povrchy nevykazují žádné vážné defekty. Dokonalé nejsou, ale výsledky podle SEM jsou velmi slušné. Jediný nedostatek těchto kuliček je fakt, že špiní hlaveň jemným bílým prachem, což bylo patrné už při koupi, kdy jím byly pytlíky znečištěny. Z toho plyne nebezpečí vyšší míry opotřebení hlavní (především přesných drahých), kdy prach funguje jako dokonalé brusivo. Průměr kuliček i s chybou měření je (5,92 ± 0,01) mm.

Obrázek Obrázek Obrázek

ICS (E-Army)

Protože jsou tyto kuličky vzhledem k poměru cena/kvalita velmi rozšířené mezi hráči a zároveň náš tým s nimi nejčastěji hraje, byly tyto kuličky použity jako referenční tj. že tyto byly brány jako standard a ostatní vyzkoušené kuličky musely být buď horší, lepší nebo srovnatelné. Kuličky jsou perfektně hladké, bez jakýchkoli okem viditelných vad a jako jediné bezešvé, což se o jiných testovaných značkách nedá říct. Kuličky jsou lehounce nažloutlé, subjektivně trochu pruží na omak, což nasvědčuje vyššímu obsahu polymerního silikonu ve směsi. Na rozdíl od PJ se z nich neuvolňuje nežádoucí plastový prach ani do plastových sáčků ani do hlavní zbraní. Dokonalé povrchy kuliček byly potvrzeny i SEM mikroskopií, která dokázala čistou homogenitu materiálu – žádné černé tečky, svědčící o nějakém cizím aditivu. Na snímcích nenaleznete žádné defekty jako u ostatních značek. Průměr kuliček i s chybou měření je (5,90 ± 0,01) mm.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Tyto kuličky byly vybrány i do střeleckých zkoušek pro porovnání s kuličkami Rockets. Vzhledem k jejich dokonalé hladkosti musely být hop-up systémy více utaženy, aby hop-up gumičky lépe zabíraly. Shodli jsme se, že trajektorie letu byla v místnosti, kde panovalo bezvětří, nepatrně lepší. Přesto ani u Rockets nebyl zaznamenán žádný výrazný problém při zasahování terče velikosti postavy. Soustřely v terči byly porovnatelné. Vzhledem k ceně a kvalitě kuliček jsou kuličky ICS z dosavadně testovaných vzorků jednoznačně nejlepší. Doporučujeme shlédnout naše Youtube video z testování.

Video z testování (kamera, střih, efekty KKK)
http://youtu.be/FU5TSb7h_0g


Aimtop (Airsoft Pro)

Vzorek kuliček o gramáži 0,28g byl podroben převážně metrickému měření a SEM mikroskopii. Kvalitou jsou tyto kuličky plně srovnatelné jako kuličky Warrior nebo Rockets. Jsou hrubší, sněhobílé a dost tvrdé. Opět zde bude méně použitého polymerního silikonu. Na kuličkách naleznete již okem viditelné důlky, které při SEM analýze vypadaly jako obrovské krátery. Kromě tohoto SEM objevila i odlupování vrchní vrstvy materiálu, které jsou na snímcích patrny jako lupínky plastu. Z toho plyne špinění hlavně a zbytečné opotřebování hop-up gumiček. Díky nestabilitě materiálu byla střelba z AEG pušky Aimtop s úsťovou rychlostí 150 m/s (s 0,20 g BB) ne příliš uspokojivá. Kuličky létaly různě do všech stran a o stabilně rovné trajektorii se rozhodně nedá hovořit. Průměr kuliček i s chybou měření je (5,95 ± 0,01) mm. Vzhledem k ceně těchto kuliček, tuto značku považujeme za předraženou, hrající si na značkové kvalitní kuličky. Lepší volbou ve stejné kvalitě jsou Warrior nebo Rockets.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek

Závěr

Je pravda, že jsme do testování mohli zahrnout více značek kuliček, ale použili jsme všechny, které jsme měli momentálně k dispozici. Navíc, podle ostatních hráčů, se poslední série kuliček Guarder příliš nepovedla. Věříme, že to do budoucna u Guarderu zlepší. Momentálně je prý v kvalitě předbíhají G&G a BLS. V tuto chvíli, kdy je tato psaná recenze vytvářena, již disponujeme vzorky od Guarderu a BLS, takže pokud seženeme další značky, provedeme přídavek v testování a tuto recenzi o nové poznatky doplníme.

Recenzi vytvořil tým Task Force 7X

Za poskytnuté vzorky kuliček děkujeme, kromě hráčům airsoftu, především společnostem Gunfire.pl a E-Army.cz , které nám poskytly dostatečné množství kuliček i pro praktické střelecké zkoušky.

Obrázek Obrázek

Jakékoliv kopírovaní obsahu této recenze je bez souhlasu autorů zakázáno. Pokud máte zájem o nějakou část nebo o podobné zkoušky, kontaktujte nás a domluvíme se na podmínkách. V opačném případě z toho vyvodíme důsledky.

_________________
LCpl. Freeman G.
4th Recon Bn. USMC
2006-2007 Reenacted
(Finished 2013)

Můj Airsoft MEGAVÝPRODEJ na Rajčeti
Prodej vlastních airsoft přebytků již od 10 Kč


07 úno 2012, 11:02
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvek: 1 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.  Designed by STSoftware for PTF.  Český překlad – phpBB.cz
Kontakt: info(zavinac)airsoft-forum.cz