Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 20 dub 2024, 00:36



Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
 Noční vidění Yukon Spartan 3x42 a o gen. 1 obecně 
Autor Zpráva
Štábní praporčík
Štábní praporčík
Uživatelský avatar

Registrován: 08 led 2010, 22:46
Příspěvky: 149
Bydliště: Plzeň
Nový příspěvek Noční vidění Yukon Spartan 3x42 a o gen. 1 obecně
Rozhodl jsem se sepsat recenzi nočního vidění Yukon Spartan 3x42.
Tento monokulární přístroj se prodává v cenové hladině do 10000Kč a podle mně je takovým typickým představitelem první generace nočního vidění.
Důvodem pro tuto recenzi nebyl ani tak přístroj samotný, jako spíše představení možností a omezení první generace. Na Internetu se můžeme setkat s doporučeními typu "generace 1 je k ničemu, kup si minimálně generaci 2", ale často bez bližšího vysvětlení důvodů pro toto tvrzení.
Tato recenze by měla pomoci potencionálním kupcům nočního vidění v rozhodování, jaký typ přístroje bude pro ně optimální.
Jak můžete vidět na přiložené fotografii, Spartan je velmi kompaktní a vejde se do kapsy u kalhot. V zadní části je okulár, který je otočný a lze s ním obraz doostřit. Nahoře je spouštěcí tlačítko a tlačítko aktivace přísvitu. V přední části je otočná optika s gumovou záslepkou, která by neměla by neměla být snímána za denního světla. Vedle optiky je kryt baterie a světlo přísvitu. Na spodní části jsou dva závity pro připevnění na jiné zařízení.
Slabým místem generace jedna je možnost zničení přístroje silným zdrojem světla, který posvítí do nezakryté optiky. Dle vyjádření Yukonu by zařízení mělo mít zabudovánu jakousi ochranu proti tomuto přesvícení.
Na jednu baterii by měl být Spartan schopen provozu po dobu přibližně čtyř hodin.
Přístroj není voděodolný, ale chvilkové vystavení dešti nebo vlhku mu nevadí. Na co je však citlivý, jsou silné otřesy nebo pád. Při tom by mohlo dojít ke zničení vnitřních komponentů.
Nyní k praktickým zkušenostem:
Na přiložené fotografii s automobily můžete vidět obraz, který byl pořízen přes Yukon za měsíčné noci (tedy s dostatkem světla) na vzdálenost asi 15 metrů. Přísvit nebyl použit.
Je to takový typický obrázek generace jedna. Ve střední partii je obraz ostřejší a čím více ubíhá k okrajům, tím je obraz rozmazanější a linie se lámou (tzv. efekt rybího oka). Celkově je obraz zašuměný a postrádá drobné detaily, ale pro orientaci v terénu je dostatečný.
Velkým nedostatkem první generace je ten zmíněný efekt rybího oka. Pokud budete např. ležet a přístrojem hledat nepřítele v křoví před vámi, je vše relativně v pořádku. Problém nastane v okamžiku, kdy se budete chtít podle přístroje orientovat při chůzi. Ubíhající linie v okuláru budou vašemu oku dávat falešné informace a vy budete minimálně vrávorat, v horším případě se vám může udělat i špatně.
Opravdové řešení tohoto efektu a i zašumění obrazu přináší až vyšší generace nočních vidění.
Použijete-li za měsíčné noci přísvit, objekty se rozjasní a rozeznáte více detailů. Opět zde má první generace jeden neduh a tím je přesvícení blízkých objektů. Objekty ve vzdálenosti do 10 metrů v okuláru nepříjemně, skoro až nesnesitelně září. V případě tohoto přístroje přísvit postrádá smysl u vzdáleností nad 30 metrů, kde už světlo nemá dostatečný výkon.
Lze to samozřejmě řešit externím zdrojem červeného světla, ale je nutné upozornit na to, že všechna tato světla jsou vidět a nepřítel vás může díky nim odhalit. Mám osobní zkušenost, kdy jsem takové světlo viděl na desítky metrů.
Na obranu přísvitu na nočním vidění musím říct, že je vidět pouze, když světlo míří přímo na vás. Jakmile míří trochu jiným směrem, lehce ho přehlédnete.
Další problém s první generací nastává s úbytkem přirozeného zdroje světla – měsíc nesvítí a noc je temná. Tehdy se dostanete do situace, kdy už si bez přísvitu neškrtnete, protože obraz v okuláru je mdlý a nejasný. Ale stále je toto vidění ještě použitelné.
Příklad takové situace můžete vidět na fotografii se smetákem. Byla pořízena v docela temné noci, takže obraz bez přísvitu (nahoře vpravo) už moc informací neposkytuje. S přísvitem (dole vpravo) smeták vidíte jasněji, ale vzhledem k blízké vzdálenosti zde můžete vidět ono zmíněné přesvícení objektů.
Opravdu velký problém generace jedna nastává v úplné tmě. Tam už v hledáčku nevidíte bez přísvitu nic než šumění/zrnění a neustálým používáním přísvitu lehce prozradíte svoji pozici.
Jak toto vše shrnout?
Prostě za kvalitu se stále ještě musí zaplatit dost peněz. Pro opravdu slušný obraz se musíte přehoupnout přes hranici 20000Kč do úrovně generací 2. To je řešení pro ty, kteří noční vidění používají intenzivně a i s ním pochodují.
Pro ty ostatní je tu generace jedna se všemi svými nedostatky.
Stále je však podle mě lepší mít nějaké noční vidění než žádné.


Přílohy:
Pristroj.JPG
Pristroj.JPG [ 83.36 KiB | Zobrazeno 15006 krát ]
Svetlo.JPG
Svetlo.JPG [ 68.94 KiB | Zobrazeno 15006 krát ]
Tma.JPG
Tma.JPG [ 51.92 KiB | Zobrazeno 15006 krát ]
01 lis 2011, 00:08
Profil Zobrazit autorovy stránky
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvek: 1 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.  Designed by STSoftware for PTF.  Český překlad – phpBB.cz
Kontakt: info(zavinac)airsoft-forum.cz