Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 25 dub 2024, 21:13




Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ] 
Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 Lékařské minimum 
Autor Zpráva
Podpraporčík
Podpraporčík

Registrován: 20 zář 2008, 18:53
Příspěvky: 87
Bydliště: Rokycany
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
[quote="Spoon"]
Nicméně pokud člověk má lékařské vzdělání na takové úrovni, že může pracovat přes žílu (což by dneska měl umět skoro každej, kdo proleze zdravku) a ví, kdy, jak, ... to použít, nevidím v tom jedinej důvod, proč to netahat.

Sám znám borca, teď už pana záchranáře, co v autě vozí nevim co všechno, říká se mu pojízdná nemocnice.. :D od ampulí jako atropinu, mesocainu, adrenalinu, glukózy až po cévní svorky a nasogastrickou sondu.
/quote]
Podle me si to neskutecne idealizujete a moc netusite o cem je rec, viz "Nicméně pokud člověk má lékařské vzdělání na takové úrovni, že může pracovat přes žílu (což by dneska měl umět skoro každej, kdo proleze zdravku) a ví, kdy, jak" . Napichnout nekomu kanylu a pustit mu fyzak do zily je jedna vec, ale prat mu tam nejaky leky viz "atropinu, mesocainu, adrenalinu" je uz sakra jina vec a to i v podani zachranare, ktery navic neni od toho , aby neco z toho indikoval.

Nejenze vam to neprislusi, ale bere na sebe i odpovednost za vykony, na ktere nemate opravneni.

Pan zachranar je asi velkej borec, kdyz s sebou vozi nastroje, ktere zrejme ani v zivote nevidel pouzivat / cevni svorky/. At si je vozi, prosim pekne je to hezky, ale na co? Vzdyt to nema ani prakticky vyuziti nekde v lese...

_________________
http://stb.ardie.cz/index.html


22 lis 2011, 11:54
Profil
Podpraporčík
Podpraporčík

Registrován: 20 zář 2008, 18:53
Příspěvky: 87
Bydliště: Rokycany
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Spoon píše:
Povinností člověka, jenž vykonává zdravotnické povolání (doktor, záchranář, sestra, ...) je zachraňovat životy. Pokud na to má vzdělání (a to má) a pomůcky, může je použít, uzná-li to za vhodné. Za své výkony ručí jen on, musí vědět co dělá, každopádně oprávnění na to má. Musí mít, jinak by to nebyl záchranář. :wink:

Borec to je, to už jsem zmínil. :lol: Jinak ty přístroje musel vidět, ať už z hlediska dřívějšího studia nebo nynějšího povolání. A nevozil by je, kdyby nevěděl, co s nimi. To asi žádný zdravotnický pracovník. :?

Mimo to, vozí to v autě, nechápu, co s tím má co dělat v lese. A i kdyby - kor v lese by to využít mohl, jen tak se tam záchranka nedostane a čas zraněnému člověku běží...

Je videt, ze nemas zkusenosti a tve idealy dalece presahuji denodeni realitu.
ad 1 , jako zdravotnik rozhodne nemuzes delat cokoli se ti zamane v ramci dobre myslenky a snahy zachranit cloveka. to uz zacina pripominat americke filmy a tolik verejnosti znamou "tracheostomii" propiskou :D
ad 2 , nehodlam rozpitvavat vzdelavani zachranaru, muze to byt skolu od skoly jine, ale zatim jsem je na cevnich operacich nevidel / zase se chytam tech svorek :) / a porad netusim na co mu jsou

_________________
http://stb.ardie.cz/index.html


24 lis 2011, 01:18
Profil
Brigádní generál
Brigádní generál
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2008, 16:24
Příspěvky: 1355
Bydliště: Plzeň
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
jako je pěkný že vozí tunu věcí, ale u normálních lidí ve vyspělích zemích to nemá smysl. Záchranka je u tebe do 20 minut a za tu chvíli toho člověka při životě udržíš a nebo má šance tak nízký, že by zemřel v nemocnici.

jinak brát si jehly stříkačky a podobně má smysl do rozvojových zemí. Tam lékařský personál častokrát je, ale nemá tyhle základní věci a tak je dezinfikují atd... takže jiím to poskytneš na svoje ošetření.

_________________
život spočívá v tom, včas se dobře rozhodnout, na co se vysr*t
------
G36C - 168m/s
M9A1 - 130m/s
------
Jsem členem teamu Plzeňská garda


24 lis 2011, 16:54
Profil ICQ
Podporučík
Podporučík
Uživatelský avatar

Registrován: 09 srp 2009, 19:14
Příspěvky: 228
Bydliště: Svitavy
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Jen k tomu o přehrabování se v lékárničce v které sou i věci na modelkaření. V té lékárničce má být vše uspořádaný tak aby to bylo přístupný bez toho aby se muselo vyndat něco jinýho. Takže je to jedno jestli tam máš 1 obvaz nebo nevim co, hlavní je aby se ti to nezačalo při otevření sypat po zemi, to je pak větší průser než to že tam mám o 5 věcí víc jak někdo jinej.
Jinak k tématu a zdravotnímu minimu. Já jsem vcelku dobře připraven ze skautu kdy nějaké ty základy učíme i malé děti, příští rok se snad dostanu na kurz první pomoci (nečekal jsem že bude tak plno), nevýhoda je snad jen ta cena. Jinak můžu říct že jsme měli jednou dobrý překvápko při cvičení zdravovědy, bylo nás asi 5 na 12 lidí co dělalo raněný, takže jsme museli třídit priority podle toho jakej byl stav a jak se průběžně měnil což bylo vskutku zajímavé. Jedinej problém byl snad jen u popálení který se nepovedlo tím těstem (nebo co to je) rozpoznat, takže se začlo ošetřovat jako odření...

_________________
PAMWE CHETE


24 lis 2011, 21:21
Profil ICQ
Podplukovník
Podplukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 05 dub 2009, 15:48
Příspěvky: 558
Bydliště: Liberec
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
V podstatě s sebou tahám vše co má v obsahu autolékarníčka plus nějaké drobnosti navíc jako více obinadel a obvazů, pinzetu na klíště (jde mi to s ní lépe než s tou obyč) a zásobu léků, u kterých hlídám expiraci. Nejednou se mi stalo, že někoho bolela večer hlava (málo vody, vyšší tlak z náročné akce atd.), tak se hodil Ibuprofen. Nebo někoho na vícedenní akci přepadl dráždivý kašel, ale museli jsme to dokončit a aby nás kašel neprozradil, nasadil jsem antitusikum Codein. S analgetik, antirevmaitk a antipyretik ještě Panadol a Acylpirin, ten navíc kvůli srdcařům na roztažení cév při nějaké příhode. Cukr, hroznový cukr pro diabetiky kvůli hypoglykemii. 2 typy dezinfekcí, jodová a čistě alkoholová, protože někteří mohou být alergičtí na jód. Živočišné uhlí a smectu proti průjmům (tragédie na vícedenních akcích, když se něco blbého sní tam nebo předem a musí cestu zpět v autě chudák nějak vydržet). Více páru latexových rukavic (no polyakrylonnitrilové by byly lepší kvůli alergikům na latex, ale zatím to stačí). Různé druhy sterilních obkladových čtverců, spoustu náplastí, 2x leukoplasti (v nouzi použitelné i místo PVC izolačky, teda jak na co). Resuscitační roušku (snad nebude nikdy potřeba !!!). A různě silný antihistaminika kvůli pobodání hmyzem, žahnutí rostlinou (bolševník) nebo jakýkoliv silný alergický reakci .... no a posledně jsem měl s sebou i fýzák s komplet IV setem (fyziologický roztok NaCl, 500 ml, regulací, hadičkou, kanylou/flexylou pro intravenózní zavedení) kvůli demonstraci během patroly pro novináře. Do žíly jsme však nepíchali, šlo jen o reakci na IED a nácvik MEDEVAC a sestavení setu v co nejkratším čase. Samozřejmě, že zbytek týmu musel zajisit místo kontaktu, zabezpečit prostor, a v rámci METHANE si zavolat přes RFko "vrtulník", nanavigovat ho a provést bezpěčný transport raněného.

Všichni jsme se celkem bavili, novináři cvakali závěrkama svých zrcadlovek a nestíhali si psát poznámky.

No ale to bylo v případě tohodle tréninku, většínou tahám menší verzi na nějaké drobnosti. Pracuju na tom si vyškolit do týmu medika, jelikož se mi to nechce dělat. Mám na starosti i další věci ...

Ofiko jsem výcvik neměl, ale mám za sebou neoficiální kurzy od vojáků a něco si ještě pamatuji ze školy, když jsem se hlásil tenkrát na medinu, kde jsem se tím chtěl v AČR živit ...

PS: Během této patroly se ještě před výbuchem IED zranila jedna z fotografek (taky nápad vzít si do lesa botasky :roll: ) kdy během slézání kopce uklouzla na borůvčí a těžce si zhmoždila kotník. Samozřejmě se jí dostalo té nejlepší péče a byla transportována na opravdovou pohotovost opravdovou záchrankou.

PPS: A nejraději bych navrhl změnu názvu tématu na "Zdravotnické minimum", jelikož "lékařské" je celkem zavádějící, když lékař zná téměř "maximum" (jako výraz "nejméně nejlepší"). Ne dělám si srandu, tolik rýpat nechci :D

_________________
LCpl. Freeman G.
4th Recon Bn. USMC
2006-2007 Reenacted
(Finished 2013)

Můj Airsoft MEGAVÝPRODEJ na Rajčeti
Prodej vlastních airsoft přebytků již od 10 Kč


25 lis 2011, 00:56
Profil Zobrazit autorovy stránky
Podpraporčík
Podpraporčík

Registrován: 20 zář 2008, 18:53
Příspěvky: 87
Bydliště: Rokycany
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
-ROOKiE- píše:
Nebo někoho na vícedenní akci přepadl dráždivý kašel, ale museli jsme to dokončit a aby nás kašel neprozradil, nasadil jsem antitusikum Codein. S analgetik, antirevmaitk a antipyretik ještě Panadol a Acylpirin, ten navíc kvůli srdcařům na roztažení cév při nějaké příhode.

Taky dobrej strelec. 2 zasadni veci bych vypichl.
1, Codein rozhodne neni indikovanej u nejakych kaslicku, silnejsi antitusikum tlumici dechove centrum, radsi ho nech doma.
2, Acylpyrin cevy nikterak neroztahuje, pouziva se jako antiagregans. vlivnuje vytvareni destickoveho trombu. Jinak samozrejme vyse popsane ucinky ma-analgrtikum,antipyretikum,...

BTW antihistaminikum staci 1, nakej levocetirisin.

_________________
http://stb.ardie.cz/index.html


25 lis 2011, 09:21
Profil
Podplukovník
Podplukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 05 dub 2009, 15:48
Příspěvky: 558
Bydliště: Liberec
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
ad 1) ten komu jsem ho dal, věděl co potřebuje - byl to profesionální paramedik a konzultoval jsem po telefonu s obvoďákem. Byl to suchý, dráždivý kašel ... no neumřel, v podstatě veděl co, chce. A ne nechat doma Codein, ale dotyčný měl být více zodpovědný a zůstat doma.

ad 2) souhlasím, pravdu píšeš. "ředí krev" ...

ad BTW: Bohužel nestačí, ne každýmu zabírá za ty léta všechno, a když jezděj i na akce alergici, tak každej bere něco jinýho. Mě třeba Xyzal nezabírá ... Zodac, Zyrtec ano. A ještě mám jeden extra vyloženě kdyby někdo opuchal po včelím bodnutí.

_________________
LCpl. Freeman G.
4th Recon Bn. USMC
2006-2007 Reenacted
(Finished 2013)

Můj Airsoft MEGAVÝPRODEJ na Rajčeti
Prodej vlastních airsoft přebytků již od 10 Kč


25 lis 2011, 11:39
Profil Zobrazit autorovy stránky
Podpraporčík
Podpraporčík

Registrován: 20 zář 2008, 18:53
Příspěvky: 87
Bydliště: Rokycany
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
-ROOKiE- píše:
ad 1) ten komu jsem ho dal, věděl co potřebuje - byl to profesionální paramedik a konzultoval jsem po telefonu s obvoďákem. Byl to suchý, dráždivý kašel ... no neumřel, v podstatě veděl co, chce. A ne nechat doma Codein, ale dotyčný měl být více zodpovědný a zůstat doma.

ad BTW: Bohužel nestačí, ne každýmu zabírá za ty léta všechno, a když jezděj i na akce alergici, tak každej bere něco jinýho. Mě třeba Xyzal nezabírá ... Zodac, Zyrtec ano. A ještě mám jeden extra vyloženě kdyby někdo opuchal po včelím bodnutí.

Ty ses taky dobrej kolik :) tak mi rekni na co ten Kodein teda nosis. Kdyz si o nej udajne rekl profesionalni zdravotnik, i presto si volal praktikovi. Na co ho mas , kdyz se netroufnes ho nekomu sam dat?

Vis, ze Zodac = Zyrtec = cetirisin, Xyzal - levocetirisin novejsi ucinejsi L forma toho sameho? S individualni odpovedi mas pravdu, nicmene imo zbytecne prekombinovavas. A docela by me zajimalo co mas na to bodnuti, ze by adrenalin? :)

_________________
http://stb.ardie.cz/index.html


25 lis 2011, 14:08
Profil
Podplukovník
Podplukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 05 dub 2009, 15:48
Příspěvky: 558
Bydliště: Liberec
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Jo jen do mě ... :D třeba proto, že může nastat opět podobná situace a nebo si ho vezmu já sám na vlastní zodpovědnost. A pokud se stane něco mě, je to moje věc, jsem za sebe zodpovědný ... Mám ho snad vyhodit nebo se o mě tak bojíš či o někoho (ani kdybys to chtěl, to neudálám, jsem odpovědný za sebe, přesto díky za starost) ? Navíc nepřekáží, těch pár gramů váhy navíc unesu, má to svoji kapsičku, takže NE, nevypadne to ... A proč bych ho musel nasazovat já sám, když se můžu poradit :lol: no na Sibiři bych to asi neřešil, tam bych asi tu "odvahu" měl :D A pokud máš strach, že je příspěvěk návodný, tak věřím, že víš, že volně prodejný není ... (ještě bychom si z toho mohli náhodou uvařit brown, že ? :roll: )

Ohledně těch antihystaminik, ano vím, ale ne každému vyhovuje lék od určtého výrobce, protože ačkoliv účinná látka je stejná, liší se pomocnými látkami. Už se mi stalo, že místo, aby se mi ulevilo, tak to svědilo více ... takže jsem za pomocí lékařky, pátral jak to je možný. A ano, bylo to jinou podpůrnou/přídatnou látkou o kterou se to lišilo ;-)

Adrenalin ? Dobrej joke, ne ... úplně obyčejný Dithiaden, jistě ho znáš. Kluka bodla včela a opuchl více, než normálně, ruku už nedal do rukavice. Ptám se zda není alergický, prý neví ... tak ho prevenitvně dostal. Do večera splasknul a byl klid, dokonce ho to ani nesvědilo (logicky že ?). Navíc Dithiaden má širší použití i při užití, kdy dotyčného trápí kašel, sliznice atd.

Jinak jestli máš pro mě nějaké doporučení, co zlepšit, rád si nechám poradit od profíka ;-)

_________________
LCpl. Freeman G.
4th Recon Bn. USMC
2006-2007 Reenacted
(Finished 2013)

Můj Airsoft MEGAVÝPRODEJ na Rajčeti
Prodej vlastních airsoft přebytků již od 10 Kč


25 lis 2011, 15:25
Profil Zobrazit autorovy stránky
Štábní praporčík
Štábní praporčík

Registrován: 29 pro 2010, 22:22
Příspěvky: 144
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
hele Rookie, a kolik těch antihistaminik s sebou taháš?? (myslím jako druhů) podle toho kolik lidí je na akci tak doplňuješ?? si snad každej kdo je alergik bere svoje léky s sebou, ví co mu funguje a to má u sebe, ne?
tobě pak stačí něco "univerzálního", jednu věc, kdyby někdo netypicky opuchl :-( ale to v zásadě není nutná péče, na to se vězšinou neumírá :-)


25 lis 2011, 20:15
Profil Zobrazit autorovy stránky
Podplukovník
Podplukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 05 dub 2009, 15:48
Příspěvky: 558
Bydliště: Liberec
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Mám 4 druhy, všechny jsem tu už vypsal. Ano, a doplňuju a bohužel někdy lidi zapomenou a já si k vůli tomu nebudu kazit akci, že mu tečou oči, smrká, neudejchá kopec před sebou, ... nadopovat a mazej :D Prostě lidi nejsou vždy tak zodpovědný, jak bych si přál. Mě to je jedno, raději to mít než nemít, jsem rád připraven, i když na všechno se asi nelze připravit ... realita je vždy jiná.

Univerzální je ten Dithiaden, ale s tím opatrně, i lékaři ho dávají jako poslední možnost při opravdu silné reakci. Je dost silný a chce to cit ...

No neumírá, o tom by se dalo polemizovat. Nechtěně se setkáš s nějakým hnízdem, rojem bodavců a pak bych se modlil, aby to nebyl alergik. Další je bodnutí do jazyka, krku, kamkoli v oblasti hlavy. Reakce těla bývá, že se zúžují dýchací cesty a to je pak hodně blbý. U alergiků se zúží i při bodnutí třeba do ruky. Jeden alergik mi tak opuchl v obličeji, že přestal vidět, jak měl nalitý obličej, z toho jsem už dcl nervózní ...

Tak nějak tohle "léčení" provozuji 5 let, i mimo airsoft na různých outdoor akcích a nikdo si nestěžoval, ba naopak.

PS: Měl jsem na akci mladou atletku, docela známá, ale nebudu říkát jméno, nevím jestli ji bodla do kotníku vosa nebo sršeň, ale nebýt toho Dithiadenu, tak ji to jako každému dost opuchne (šlo to hodně rychle) a jelikož měla další den atletický běžecký závody, byla ráda, že je nemusí rušit a už večer byl vidět pouze vpich.

_________________
LCpl. Freeman G.
4th Recon Bn. USMC
2006-2007 Reenacted
(Finished 2013)

Můj Airsoft MEGAVÝPRODEJ na Rajčeti
Prodej vlastních airsoft přebytků již od 10 Kč


25 lis 2011, 20:42
Profil Zobrazit autorovy stránky
Poručík
Poručík

Registrován: 11 čer 2011, 20:39
Příspěvky: 278
Bydliště: Praha
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Ano...bouracka motorkar vs. kovanej plot. Vysledek motorkar 1:0

_________________
Masli dobrych kamaradu nepratel netreba.


05 pro 2011, 20:05
Profil Zobrazit autorovy stránky
Desátník
Desátník

Registrován: 06 led 2011, 21:23
Příspěvky: 8
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
chtel bych se tu zastat Korfyho a Coopra, s jejihz nazory se plne ztotoznuju.
Myslim, ze problem je predevsim v tom, ze dnes se da sehnat dost informaci, clanku videii na youtube obrazku a algorytmu i o tzv. rozsirene prvni pomoci. Hodne lidi si pak mysli, ze i kdyz si to i treba parkrat zkusi, absolvuji kurz, nebo to treba jen vidi , tak na to potom maji!
Ruku na srdce, kolikrat z nas tu kdo videl a zkusil neco na vlastni kuzi. A i kdyby 3-5x, 10x co to je ve skutecnosti je??
Dokonce ani vyskoleny zachranar nema pravomoci do zily podat jakykoliv lek aniz by to aspon telefonicky konzultoval s lekarem. Respektive neznam zadny presdpis kt. by to legitimoval. Ze je nekdo zachranar a tyhle veci vidi treba tisickrat neznamena ze vi, kdy je ma pouzit, jaky maji vedlejsi ucinky, jaky jsou kontradikace atd..., Je to to same jako kdyz papousek mluvi, ale nevi co rika, jen pozna pri ktere prilezitosti to ma rici. Kdyby tohle zachranar mohl, nemusel by pak existovat obor "Lekar" na 6 let na univerzite a 5 let predatestacni priprava pro obor a stacil by 3 lety obor bakalare. Nechci tu praci rozhodne schahzovat, jde o TYMOVOU praci s lekarem a jeden bez druheho funguji vzdy podstatne hure. Dokonce i stari zkuseni zachranari umej napichnout zilu lepe, nez kdejaky doktor. Bohuzel system RZS a nasazeni lekaru je diskutabilni a asi bysme opravdu nechteli aby k nejake autonehode prijel internista a nebo naopak k infakrtu chirurg (ve skutecnosti se to ale nekdy deje ;) )
co me ale nenecahva chladnym je to co sem se tu docel o "praci pres zilu", svevolnem podavani leku na predpis - Dithiadenu nebo Codeinu (v dnesni dobe naprosto absurdni jako antitusikum 1. volby) nebo debatu o antihistaminikach ruznych generaci (zejmena zamysleme podani p.o. cili laicky "polknuti tabletky" AZ PO expozici alergenu a ocekavani nejakeho zazraku. myslim ze sem rozhodne do tohoto vlakna nepatri.

Jedinou vyjmku bych asi vydel, pokud by se nekdo chystal na OUTDOOR akci do nejake rozvojove zeme :)) , pak asi opravdu neni co ztratit.

K modelkovani - at si fakt noci kazdej co chce, ale jedina prilezitost jak to fakt BEZPECNE ukazat je udelat domluvit se na nejake slusne spolecne akci na osetreni Fakovejch poranenejch, treba nejake hromadne nestesti atd...??? Ja osobne mam veci rozdeleny ve dvou kapsach v te prvni kteraje mj. vice poruce mam veci, ktere se najdou v kazde autolekrnicce plus o nejaky ten obvazovy material atd navic. V te druhe pak ty nesmysly, ktery jsou fakt akorat pekny na pohled a lahodi lidskemu oku :)


13 pro 2011, 22:07
Profil
Brigádní generál
Brigádní generál
Uživatelský avatar

Registrován: 06 črc 2008, 16:24
Příspěvky: 1355
Bydliště: Plzeň
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
menší dotaz, co si myslíte o hemostatikách? má smysl je tahat nebo neee? případně jaké lépe? granulované nebo v gáze?

_________________
život spočívá v tom, včas se dobře rozhodnout, na co se vysr*t
------
G36C - 168m/s
M9A1 - 130m/s
------
Jsem členem teamu Plzeňská garda


27 bře 2012, 22:57
Profil ICQ
Četař
Četař

Registrován: 28 bře 2012, 08:07
Příspěvky: 15
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
vojtka píše:
Bogno píše:
na kliště mydlo? to sem ještě neslyšel. jak to funguje? navlhčit mydlo a přiložit to na nej?

jj, staci naslinit kousek a prilozit, kliste se hned pusti a nepotrebujete zadne drahe nefunkcni prisravky, jsou i jine zarucene metody. ( pak doplním az si vzpomenu )



Záleží, jak dlouho a jaké klíště (vývojové stadium) je zapité. Ideální je mít s sebou taková ta čistítka na uši - ty vatové tyčinky a kousek tvrdeho mydla. Když klíště někde na sobě najdete, tak je super jej hned odstranit, jelikož se tím minimalizuje možnost přenosu nemocí. Borelioza se da léčit antibiotiky, ale ani tak to neni potom žádná sláva. No a encefalitida to je svinstvo. 5% je bez nasledku jenom. lepsi je se naockovat na tu encefalitidu.

Jak vytahnout kliste, aby to bylo rychle a ucinne a bezpecne? Vytahnete si cistitko na usi, naslinnte je nebo jinak navhlcete, trosku je namydlete a po klisteti proste krouzivym pohybem jezdete, jako byste je chteli vyvyklat, nebo vytocit (nebojde se pritlacit lehce). do par sekund by se melo pustit. Pokud budete tocit dele, tak muze dojit k vyschnuti a odmydleni vaty (muze se stat, pokud je tam kliste delsi dobu zapiste a jiz se "zabetonovalo").

Velice důležité je po odstranění kliste místo vydezinfikovat a kliste se rukama nedotykat (proto ta vatova tycinka). V lese tu tycinku nebudete vyhazovat, takze ji taky postrikejte dezinfekci a pak nekde vyhoddte.

Nejlevnější výbava na klíšťata:
- vatové tyčinky na čistěni uší
- kousek mýdla
- DEZINFEKCE

Místo vpichu je třeba sledovat, zda se tam pak nedeěji nejake zmeny na kuži a také je třeba sledovat sám sebe, zda enmáte přizny chripky nebo rýmu, pokud byste sli k lekari, je treba na kliste upozornit! unavou a bolesti svalu a jakoby priznaky chripky se projevuje prave zakerna encefalitida!


28 bře 2012, 08:43
Profil
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 13 bře 2009, 10:29
Příspěvky: 995
Bydliště: RACOON CITY
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
mohl bych znát váš názor na tuto modelovou situaci? pád z výšky, vnější vidítelná zranění nejsou, zraněný je v bezvědomí, neraaguje na vnější podněty ale normálně dýchá. Je lepší ho dát do stabilizované (zotavovací) polohy (aby se neudusil případnými zvratky) na boku a nebo s ním nehýbat kvůli poranění páteře. děkuji moc.


28 bře 2012, 12:04
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 10 lis 2008, 13:47
Příspěvky: 20687
Bydliště: Fort Lewis
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Já bych s nim nehejbal a samozřejmě u něj zůstal...

_________________
SGT Griffon P.
A/1-23 INF, 2ID 2005-2012
615th MP Co. 2012-now

Less flower power, more firepower!

Nejsem osobní helpdesk! Soukromé zprávy jsou na soukromé věci, dotazy patří do fóra.


28 bře 2012, 12:22
Profil ICQ
Armádní generál
Armádní generál
Uživatelský avatar

Registrován: 26 črc 2009, 14:12
Příspěvky: 3071
Bydliště: Slavkovské Bojiště
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Jo řešil bych to stejně, asi bych byl nesvůj z toho že je v bezvědomí, takže hlavně hlídat dýchání a tep, ale zbytečně nehýbat a volat profíky... samozřejmě v případě nutnosti resuscitace, nebo asi i u toho zvracení by se s ním otočit muselo, pak by to chtělo víc lidí aby šla zároveň hlava a tělo.


Ještě k těm klíšťatům... výbornou zkušenost mám s tímhle přípravkem: http://www.prozdravi.cz/ixoderm-10-ml.html používali jsme ho i na dětským táboře kde se těch klíšťat řešilo fakt hodně. Kromě desinfekce to zároveň uvolňuje kůži, a když to zaschne tak se to většinou odloupne i s klíštětem, když se to neodloupne tak se pak dá velmi snadno vytočit ven. Snad jediná nevýhoda je cena, v některých lékárnách za to chcou i 400kč.

_________________
http://www.Sniperblog.cz


28 bře 2012, 14:13
Profil Zobrazit autorovy stránky
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 13 bře 2009, 10:29
Příspěvky: 995
Bydliště: RACOON CITY
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
děkuji za názory. začal jsem se trošku zajímat o CLS a první pomoc obecně a tohle mě napadlo dneska při čekání v koloně. :P


28 bře 2012, 14:39
Profil
Armádní generál
Armádní generál
Uživatelský avatar

Registrován: 26 črc 2009, 14:12
Příspěvky: 3071
Bydliště: Slavkovské Bojiště
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Tak to spíš než internet rovnou navštiv nějakej CLS kurz, výsledek bude rozhodně lepší a můžu říct že bez pořádnýho instruktora se nedá pořádně naučit nic ikdyž má člověk sebelepší materiály.

_________________
http://www.Sniperblog.cz


28 bře 2012, 14:58
Profil Zobrazit autorovy stránky
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 13 bře 2009, 10:29
Příspěvky: 995
Bydliště: RACOON CITY
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
reyes102 píše:
Tak to spíš než internet rovnou navštiv nějakej CLS kurz, výsledek bude rozhodně lepší a můžu říct že bez pořádnýho instruktora se nedá pořádně naučit nic ikdyž má člověk sebelepší materiály.


jo to by se mi líbilo jen nejsem pánem svého času. Možná v budoucnu.


28 bře 2012, 15:40
Profil
Kapitán
Kapitán
Uživatelský avatar

Registrován: 19 pro 2011, 17:17
Příspěvky: 341
Bydliště: Ostrava
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Když už jsme u těch modelových situací... Elektrický šok následovaný pádem z výšky, zraněný je v bezvědomí, zlomená noha a podezření na vnitřní zranění a zástava srdce (následkem elektřiny...). 112 neni možno přivolat (jeden chytrák si zapoměl mobil na nabiječce, druhý ho má vybitý...) a nejbližší telefon , z důvodu modelingu jsou k dispozici všechny zdravotnické věci (adrenalin, nosítka, obvazy.. dyť to znáte). Masáž srdce nezabírá. Týmový medic má za sebou CLS kurz. Co by jste dělali ? Běželi pro telefon nebo vzali raněného na svoji odpovědnost a pokusili se ho stabilizovat a nahodit srdce a až poté ho přenést na resp (nebo něco takového) a volat 112 ?

_________________
Úžasně okouzlující bůžek, machiavellista a brony vykukující z okna v Ostravě. ↑

"Faber suae quisque fortūnae"
__________________________________________________________________
[Challanges]


29 bře 2012, 14:14
Profil
Armádní generál
Armádní generál
Uživatelský avatar

Registrován: 26 črc 2009, 14:12
Příspěvky: 3071
Bydliště: Slavkovské Bojiště
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
KrteQ píše:
z důvodu modelingu jsou k dispozici všechny zdravotnické věci

Použiji externí automatický defibrilátor :lol:

Jinak otázka podle mě celkem stupidní, rozhodně nemůžeš někoho se zástavou srdce nechat jen tak a jít pro pomoc, to už by ji pak asi nepotřeboval. Prostě děláš masáš srdce až do tvého úplného vyčerpání, pokud je vás víc, tak se střídáte, nebo jeden z vás běží pro pomoc.

_________________
http://www.Sniperblog.cz


29 bře 2012, 14:26
Profil Zobrazit autorovy stránky
Armádní generál
Armádní generál
Uživatelský avatar

Registrován: 23 úno 2010, 18:36
Příspěvky: 3178
Bydliště: 34UCA073165
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
reyes102 píše:
Ještě k těm klíšťatům... výbornou zkušenost mám s tímhle přípravkem: http://www.prozdravi.cz/ixoderm-10-ml.html používali jsme ho i na dětským táboře kde se těch klíšťat řešilo fakt hodně. Kromě desinfekce to zároveň uvolňuje kůži, a když to zaschne tak se to většinou odloupne i s klíštětem, když se to neodloupne tak se pak dá velmi snadno vytočit ven. Snad jediná nevýhoda je cena, v některých lékárnách za to chcou i 400kč.


tohle se mi libi, sice cena je trochu mazec za 10ml ale jelikoz jsem magnet na klistata (nechlastam nekourim takze jim asi chutnam - holt se obcas budu muset nalozit do lihu a poradne se vyudit :-D )tak tohle by se mohlo hodit.

to kliste fakt chcipne behem tech par minut jak pisou? protoze nekdy vytahnout tu svini ven je docela fuska.


29 bře 2012, 14:52
Profil ICQ
Armádní generál
Armádní generál
Uživatelský avatar

Registrován: 26 črc 2009, 14:12
Příspěvky: 3071
Bydliště: Slavkovské Bojiště
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Jo chcípne, ono jak to na to kápneš tak čekáš než to zaschne a mezi tím to klíště zdechne, někdy se rovnou pustí, někdy ne...

Jinak proti klíšťatům je naprosto bezkonkurenční zelenej Difusil na klíšťata. U mě funguje na 100%, klíště jsem poslední dva roky neřešil ani jedno, tam kde si někdo ze cvičení dovezl 10 kousků, já byl na nule, stejně tak na dětským táboře kde jsem byl nonstop venku a používal tenhle repelent jsem problémy neměl. Ostatní co používali nějaký buď levný, nebo universální repelenty, tak občas klíště vytahovaly.

_________________
http://www.Sniperblog.cz


29 bře 2012, 14:58
Profil Zobrazit autorovy stránky
Armádní generál
Armádní generál
Uživatelský avatar

Registrován: 23 úno 2010, 18:36
Příspěvky: 3178
Bydliště: 34UCA073165
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
reyes102 píše:
Jo chcípne, ono jak to na to kápneš tak čekáš než to zaschne a mezi tím to klíště zdechne, někdy se rovnou pustí, někdy ne...

Jinak proti klíšťatům je naprosto bezkonkurenční zelenej Difusil na klíšťata. U mě funguje na 100%, klíště jsem poslední dva roky neřešil ani jedno, tam kde si někdo ze cvičení dovezl 10 kousků, já byl na nule, stejně tak na dětským táboře kde jsem byl nonstop venku a používal tenhle repelent jsem problémy neměl. Ostatní co používali nějaký buď levný, nebo universální repelenty, tak občas klíště vytahovaly.



jj difusil je nejlepsi. sice to smrdi jak bolava noha, ale musim rict ze s difusilem mam taky zatim skore nula. jednou jak mi dosel jsem na sebe nastrikal Off! a mel jsem 7 kusu :-D jo nevim jak barvy, ale pouzivam difusil na psy :lol: nutno jeste k difusilu dodat ze oproti naproto neucinnemu off! je levnejsi v radu desetikorun. difusil je peklo :-)


29 bře 2012, 15:14
Profil ICQ
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 10 lis 2008, 13:47
Příspěvky: 20687
Bydliště: Fort Lewis
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
KrteQ -> Přesně jak říká reyes, provádíš masáž srdce dokud alespoň trochu můžeš a někdo další zatim co nejrychlejc sežene pomoc. Pokud jste tam jenom dva a široko daleko nikdo další, tak prostě provádíš masáž srdce dokud alespoň trochu můžeš a kurva pořádně se modlíš.

_________________
SGT Griffon P.
A/1-23 INF, 2ID 2005-2012
615th MP Co. 2012-now

Less flower power, more firepower!

Nejsem osobní helpdesk! Soukromé zprávy jsou na soukromé věci, dotazy patří do fóra.


29 bře 2012, 15:42
Profil ICQ
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 13 bře 2009, 10:29
Příspěvky: 995
Bydliště: RACOON CITY
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
KrteQ: nemá dotyčný lézt na sloupy VN a krást tam kabely pod proudem, protože na to, jak to popisuješ se to přesně hodí. :lol:

na klíšťata je dobrej i vitamín B. Jeden čas jsem ho do sebe v létě cpal a klišťata a jiná bodajíci havět se mi vyhybala obloukem. Člověk jim potom smrdí.


29 bře 2012, 22:52
Profil
Plukovník
Plukovník
Uživatelský avatar

Registrován: 22 led 2010, 15:53
Příspěvky: 736
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
KrteQ: protože vidím že dotyčný asi kabely kradl, tak předpokládám, že je to indočech, takže si volnou vycházkovou chůzí dojdu k nějakému tel. automatu, zavolám 112 ať si pro něj dojedou...Až se mně budou ptát proč sem neposkytl první pomoc budu se hájit tím, že sem měl podezření na probíjející kabel a že by mně jeho případná záchrana přímo ohrožovala na životě. Ne, viditelně sem žádný kabel neviděl ale když sem se k němu vydal, měl sem pocit že cítím elektřinu a tak sem se baleťáckou chůzí dopravil k tomu automatu... Legenda to jistí :-D :-D :-D

_________________
If 'pro' is the opposite of 'con', then what's the opposite of progress?

Whether by knife, whether by gun, loosing your life can sometimes be fun!


29 bře 2012, 23:02
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 10 lis 2008, 13:47
Příspěvky: 20687
Bydliště: Fort Lewis
Nový příspěvek Re: Lékařské minimum
Když už jsme u téhle situace, tak pokud co nejrychleji či "co nejrychleji" zavolam 112, tak mi nikdo z neposkytnutí pomoci obvinit nemůže, ne? Já nejsem přeci ze zákona povinnej umět první pomoc...

_________________
SGT Griffon P.
A/1-23 INF, 2ID 2005-2012
615th MP Co. 2012-now

Less flower power, more firepower!

Nejsem osobní helpdesk! Soukromé zprávy jsou na soukromé věci, dotazy patří do fóra.


29 bře 2012, 23:19
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.  Designed by STSoftware for PTF.  Český překlad – phpBB.cz
Kontakt: info(zavinac)airsoft-forum.cz