Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je 19 dub 2024, 05:10




Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
 Hi all - new to airsoft and would like to buy a Sniper Rifle 
Autor Zpráva
Svobodník
Svobodník

Registrován: 31 kvě 2018, 12:14
Příspěvky: 2
Nový příspěvek Hi all - new to airsoft and would like to buy a Sniper Rifle
Ahoj!

Sorry for my lack of czech but it would not be at a good enough standard to write fully :).

I'm from England and have been airsofting a few times but nothing serious. I found it very enjoyable and would love to continue playing in Prague.

Any advice would be great on where I can play around Prague and even if any teams would take a newbe on.

I would like to be a sniper, I feel it's how I play and I'd thoroughly enjoy it. Any recommendations on the sniper to buy - something reliable and trustworthy with great range. I'm happy for either Spring(not sure it's the best) or electric or gas. I'll go with recommendations - my budget would be around 5,000 czk but could potentially be higher.

Looking forward to the responses.

Thanks :)

-------------------------


Ahoj!

Omlouvám se za můj nedostatek češtiny, ale nebylo by dostatečně dobré, aby jsem psala úplně :).

Jsem z Anglie a párkrát jsem airsofting, ale nic vážného. Připadalo mi to velmi příjemné a rád bych pokračoval v hraní v Praze.

Nějaká rada by byla skvělá, kdy bych mohl hrát po Praze a i kdyby nějaké týmy vzali novinky.

Chtěl bych být sniper, cítím, že jsem hrál a já jsem si to užil. Jakékoli doporučení ohledně sniperu, který koupíte - něco spolehlivého a důvěryhodného s velkým rozsahem. Jsem šťastný buď pro jaro (nejsem si jistý, že je to nejlepší), nebo elektrický nebo plyn. Půjdu s doporučeními - můj rozpočet by byl okolo 5 000 Kč, ale mohl by být vyšší.

Těšíme se na odpovědi.

Dík :)


31 kvě 2018, 12:24
Profil
Svobodník
Svobodník

Registrován: 31 kvě 2018, 12:14
Příspěvky: 2
Nový příspěvek Re: Hi all - new to airsoft and would like to buy a Sniper Rifle
This is what I like and have found so far.

http://www.airsoftguns.cz/vsr-10-pro-sniper-tokyo-marui

Is it recommended?


31 kvě 2018, 15:30
Profil
Poručík
Poručík
Uživatelský avatar

Registrován: 02 zář 2013, 11:15
Příspěvky: 273
Nový příspěvek Re: Hi all - new to airsoft and would like to buy a Sniper Rifle
Hello.
The budget may be a problem- you can have a cheap weapon or a powerful weapon. But the best compromise would be one of Cyma rifles- for example their VSR (CM.701). It's probably the best VSR copy. It still needs a basic upgrade, you need to check the sealing and improve it, but that's just a matter of an o-ring and teflon tape.
Beware of the upgraded Well rifles- the performance about 500 fps seems great, but the quality is awfully poor.
There's a good airsoft store in Prague- Anareus. Visit it, those guys know what they do and they'll give you advice.
Another issue is if you really want to be a sniper- the fps limit here are not so strict as they're in the UK, so it's not a good idea to play with a sniper rifle with stock internals. But it depends on the specific event.


31 kvě 2018, 20:57
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 3 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.  Designed by STSoftware for PTF.  Český překlad – phpBB.cz
Kontakt: info(zavinac)airsoft-forum.cz